Co naprawdę wpływa na wartość nieruchomości w Bydgoszczy?

Co naprawdę wpływa na wartość nieruchomości w Bydgoszczy?

Niezmiennie jedną z wielu składowych wartości nieruchomości jest lokalizacja. Położenie wpływa nie tylko na cenę posesji podczas zakupu, ale także odsprzedaży. Upływający czas skorelowany z destynacją może zwiastować systematyczny wzrost nominału i bardzo korzystną odsprzedaż bądź wynajem. Dodatkowo usytuowanie istotnie skraca czas znalezienia nabywcy bądź najemcy. W efekcie, czym bliżej centrum, tym cena za metr kwadratowy rośnie.

Co naprawdę wpływa na wartość nieruchomości w Bydgoszczy?

Poza położeniem nieopodal centrum, klienci poszukują enklaw spokoju w postaci parków, zieleńców, stawów, lasów. Zespolenie obu oczekiwań wyznacza obecne kierunki na rynku, stąd m.in. deweloperzy cenią parcele pod budowę w spokojnych dzielnicach miasta, jak: Bielawy, Bartodzieje, Górzyskowo, czy osiedle Leśne.

Wartość dodaną stanowi infrastruktura towarzysząca zabudowie mieszkalnej – sklepy, szkoły, przedszkola, a nawet uczelnie wyższe. Nie bez znaczenia pozostaje obsługa lokalizacji komunikacją publiczną, wielość połączeń autobusowych i tramwajowych. Istotna jest bliskość do arterii wyprowadzających ruch z dzielnicy, stąd popularność kwartałów w pobliżu ulic: Gdańskiej, Kamiennej, Wojska Polskiego, Fordońskiej, Szubińskiej. Wszędzie ma być stosunkowo blisko przy zachowaniu spokoju, bezpieczeństwa i komfortu mieszkania.

Równie ważne, co położenie jest materiał z jakiego został wykonany budynek, a także liczba kondygnacji. Zdecydowanie popularniejsze od wieżowców wykonanych ze zbrojonych płyt betonowych są czterokondygnacyjne bloki zbudowane z cegły, dodatkowo wyposażone w windę. Nie zbyt popularne są mieszkania na czwartym piętrze, wymagające wchodzenia po schodach. Wzięciem cieszy się pierwsze, drugie piętro. Parter znajduje się w centrum zainteresowana seniorów i osób mających problemy z poruszaniem. Brak windy zdecydowanie przekłada się na cenę przy sprzedaży bądź wynajmie.

Nabywcy zwracają także uwagę na stan elewacji i rodzaj izolacji budynku. Pożądane są nieruchomości ocieplone i ogrzewane z miejskiej ciepłowni. Niechętnie oglądane są mieszkania opalane piecami kaflowymi, czy wymagające podgrzewania wody przez tzw. junkersy. W przypadku kamienic, uwagę przyciągają odnowione, niewymagające remontów, a co za tym idzie dodatkowych nakładów wliczonych w czynsz.

Zarówno w blokach, jak i kamienicach na cenę metra kwadratowego coraz częściej wpływa tzw. „wskaźnik motoryzacji”, czyli liczba samochodów przypadająca na 1 000 mieszkańców. W bydgoskich warunkach normą stało się posiadanie dwóch aut na trzy osoby, zatem na ważności nabrała możliwość zaparkowania w garażu bądź gwarancja miejsca postojowego o każdej godzinie. Brak jednego, czy drugiego obniża cenę i zainteresowanie wśród potencjalnych nabywców.

Bez względu na charakter zabudowy, niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania średniej wielkości – dwu, trzypokojowe w układzie umożliwiającym wejście do poszczególnych pomieszczeń z przedpokoju. W wielu przypadkach mieszkanie z dwoma pokojami z wejściami z korytarza osiąga wyższą wartość aniżeli mieszkanie trzypokojowe – przejściowe.

Z wielkością lokalu zintegrowane są dwa inne elementy regulujące cenę – standard wykończenia, a co za tym idzie wysokość miesięcznych opłat. Szczególnie w minionym roku wzrosła popularność mieszkań utrzymanych w funkcjonalnym, minimalistycznym stylu z niskim czynszem – cenami za gaz, energię elektryczną, ciepło.

Na lokatorski spokój ma wpływ nie tylko wysokość opłat, ale także efektywne zarządzanie nieruchomością. Z tego względu większym zainteresowaniem cieszą się budynki zarządzane przez wspólnoty, a nie spółdzielnie mieszkaniowe kojarzone z wysokimi kosztami administracji i słabą efektywnością.

W przypadku domów w granicach Bydgoszczy popularne są Glinki położone w południowo-wschodniej części aglomeracji. Jednocześnie stale wzrasta zainteresowanie lokalizacjami pod miastem w pobliżu dróg wyjazdowych na Gdańsk i Poznań, o czym pisaliśmy w tym miejscu.

Podsumowując, na wartość nieruchomości wpływa wiele, złożonych czynników: lokalizacja zapewniająca komfort mieszkania – z jednej strony blisko centrum z drugiej strony w pobliżu spokojnych miejsc umożliwiających rekreację na świeżym powietrzu. Równie ważne są miejsca zapewniające zaparkowanie samochodu przy jednoczesnej dobrej infrastrukturze komunikacyjnej.

Konsekwentnie podczas sprzedaży zdecydowanie bardziej atrakcyjna od wieżowców jest kilkukondygnacyjna zabudowa z cegły z windą, ogrzewana z miejskiej ciepłowni, pozbawiona pieców, gazowych bądź elektrycznych podgrzewaczy wody.

Nieruchomość ekologiczna, energooszczędna, ekonomicznie i efektywnie zarządzana – to właśnie te cechy przyciągają dzisiejszych nabywców i najemców. Oczywiście, wszystko zależy od indywidualnych preferencji i możliwości, jednak te tendencje wyraźnie rysują się na rynku nieruchomości w Bydgoszczy.
oprac. Krzysztof Kosiedowski