Zobacz 4 najbardziej pożądane dzielnice Bydgoszczy

Zobacz 4 najbardziej pożądane dzielnice Bydgoszczy

W jednej z wcześniejszych publikacji poruszyliśmy temat lokalizacji nieruchomości i korelacji położenia z ceną i wzmożonym zainteresowaniem wynajmem. Powyższe ujęcie można rozszerzyć o dzielnice, których renoma ma coraz większe znaczenie przy podejmowaniu decyzji o własnym lokum. Jedni poszukują czegoś blisko centrum, a drudzy wręcz przeciwnie. Wszyscy natomiast cenią sobie spokój i wygodę, a przede wszystkim bezpieczeństwo związane z położeniem nieruchomości.

4 najbardziej pożądane dzielnice Bydgoszczy

Bartodzieje

W Bydgoszczy nieustannie dużą popularnością cieszą się destynacje blisko ścisłego centrum, do którego podróż z wykorzystaniem komunikacji publicznej nie zajmuje więcej niż 10 do 15 minut. Z tego względu m.in. Bartodzieje stale znajdują się w środku uwagi klientów poszukujących przysłowiowego „m”. Trudno nie zauważyć, że w ostatnim czasie osiedle przeżywa bum budowlany. Powstają nowe apartamentowce wzdłuż centralnej ulicy osiedla – M.Skłodowskiej-Curie, ale także położone nieopodal brzegu popularnego „Balatonu”. Akwen będący pozostałością po starej cegielni od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku cieszy się niezmienną popularnością. Sztuczna plaża, szkółka żeglarska, stanowiska dla wędkarzy, przyciągają swoim urokiem nie tylko mieszkańców osiedla. Z rozbudowanej w ostatnich latach infrastruktury sportowej – znajdującej się bezpośredniej bliskości zbiornika wodnego, chętnie korzystają amatorzy piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, a także tenisa ziemnego. Stoły do gry znajdą szachiści, a także zwolennicy tenisa stołowego. Z kolei seniorzy utrzymują dobrą kondycję fizyczną ćwicząc w plenerowej siłowni, z której widok rozpościera na staw z fontanną i siedliska ptactwa wodnego. Najmłodsi mieszkańcy dzielnicy, kształcą swoją wiedzę i umiejętności w miasteczku rowerowym. Z kolei właściciele czworonogów mają do dyspozycji ogrodzony park dla pasów. W centralnej części dzielnicy znajdują się sklepy popularnych sieci, a także znane Bydgoszczanom targowisko. Dzielnica jest bardzo dobrze skomunikowana. Główny ruch z dzielnicy wyprowadzają dwie arterie. Z kwartału północnego wspomniana wcześniej ulica M.Skłodowskiej-Curie, a z południowego ulica Fordońska – po przywołanej kursuje komunikacja tramwajowa i autobusowa, a podróż do ścisłego centrum zajmuje około 15 minut. Podobnie jest w przypadku ul. Skłodowskiej obsługiwanej przez autobusy komunikacji publicznej. Ciekawa jest nie tylko oferta mieszkaniowa w nowych apartamentowcach, ale równie interesująco jawi się rynek wtórny. Zmodernizowane mieszkania ze względu na lokalizację, a także metraże od kilkudziesięciu do przekraczających 80 metrów kwadratowych cieszą się dużym wzięciem, zarówno podczas kupna, jak i wynajmu. Opłaty są do zaakceptowania i na każdą kiszeń.

Bielawy

Bartodzieje od zachodu graniczą z Bielawami z zabudową sięgającą swoim początkiem wczesnych lat XX wieku. Kamienice ze względów historycznych architekturą przypominają przedwojenny Berlin, stąd m.in. w opisach Bydgoszczy często można znaleźć zapiski, które określają miasto „małym Berlinem”. W dzielnicy zaprojektowanej w pierwszej połowie XX wieku przez architekta Hermann’a Joseph’a Stübben’a dominują przestronne wille z cegły z dużymi, tarasami, oknami i ogrodami niewidocznymi od strony otaczających ulic. W części centralnej osiedla znajduje się Bazylika pw. św. Wincentego a Paulo, a także Instytut Hodowli Roślin i biblioteka Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego wraz z budynkami uczelni i ogrodem botanicznym. Z zabudową historyczną korelują przeszklone apartamenty i pomieszczenia biurowe na wynajem. Mieszkańcy Bielaw dysponują średniej wielkości centrum handlowym z aptekami, sklepami pierwszej potrzeby, restauracjami, cukierniami. Dojście do głównej ulicy miasta – Gdańskiej zajmuje około 15 minut. Perełką jest stricte willowa ulica Sielanka, przy której mieści się pałac ślubów. Do Bielaw przylega Bocianowo-Śródmieście, nieoficjalnie określane mianem dzielnicy muzyki. Uzasadnieniem dla nieformalnej nazwy jest koncentracja obiektów związanych z kulturą wysoką m.in.  Filharmonia Pomorska, Akademia Muzyczna, czy Teatr Polski, a także powstający nowoczesny kampus wspomnianej akademii, który już obecnie ożywił rynek nieruchomości zlokalizowanych na Bielawach i graniczącym z Bielawami osiedlem Leśnym. W pobliżu budowy rosnącym zainteresowaniem cieszą się mieszkania do zakupu i do wynajęcia, a ich ceny rosną.

Bocianowo Śródmieście

W dzielnicy Bocianowo-Śródmieście od zachodu dominują kamienice powstałe w poprzednim stuleciu, położone wzdłuż ulicy Gdańskiej i przyległych: Cieszkowskiego, Alei Mickiewicza i Chodkiewicza – to ścisłe centrum. W ofercie znajdują się nowoczesne, przestronne, wysokie mieszkania w rosnącej liczbie odnowianych kamienic z wewnętrznymi miejscami do parkowania i ogrodami kieszonkowymi. Oferta przeznaczona jest dla nieco zamożniejszych klientów ze względu na lokalizację, samodzielnych zarządców i właścicieli. Jednak bez wątpienia, każdy, kto będzie chciał zamieszkać w city znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Opuszczając śródmieście i kierując się na drogę wylotową do Gdańska warte uwagi są nieruchomości osiedla leśnego, którego budowa sięga lat sześćdziesiątych minionego (ubiegłego stulecia). Zabudowa czterokondygnacyjna z cegły pomimo upływu czasu nie traci na atrakcyjności i wartości. Na osiedlu trudno znaleźć nieodremontowane bloki. Odnowiona elewacja, stolarka okienna, opłaty za lokale stanowią ciekawą propozycję. Osiedle znajduje się nieopodal centrum, a jednocześnie największego miejskiego parku Myślęcinek z ogrodem zoologicznym, infrastrukturą do uprawiania sportów w tym zimowych.

Górzyskowo

W przeciwległym kwartale miasta, dynamicznie rozwija się niska zabudowa wielorodzinna. Dwu, trzy piętrowe apartamentowce z widokiem na Lotnisko Aeroklubu Bydgoskiego powstają na Górzyskowie. Pośród zabudowy jednorodzinnej budowane są przez deweloperów niewielkie bloki z wewnętrznymi parkingami i strefami zieleni. Niska zabudowa koreluje z domami jednorodzinnymi. Charakter zbudowany, a także sieć uliczek osiedlowych zapewniają spokój i komfort mieszkania. Do centrum można dojść w ciągu piętnastu minut, a podróż komunikacją publiczną skraca wspomniany czas do pięciu minut. Ciekawostkę architektoniczną stanowi niedawno wybudowany apartamentowiec nazywany Perłową doliną. Nazwa nawiązuje do Doliny Pięciu Stawów i parku położonego w kwartale ulic Pięknej, Orlej i Stromej. W dzielnicy mieszczą się sklepy znanych sieci, a także targowisko przy ulicy Konopnickiej. Niewątpliwie poza niską zabudową jednym z wielu walorów jest stosunkowo sprawne poruszanie się komunikacją indywidualną w godzinach szczytu porannego i popołudniowego. Płynność ruchu zakłóca jedynie sygnalizacja świetlna przy ulicy Szubińskiej, która zbiera ruch z wszystkich przyległych. Mimo to, spóźnienie do pracy, czy do szkoły trudno uzasadnić korkami. Walorem wszystkich przybliżonych lokalizacji jest sprawne, nie zajmujące wiele czasu dotarcie do ścisłego centrum. Z kolei oddalenie od niego roztacza komfort i wygodę życia pozbawionego śródmiejskiego zgiełku.