Najszybciej rozwijające się miejscowości w okolicy Bydgoszczy

Najszybciej rozwijające się miejscowości w okolicy Bydgoszczy

Nieprzerwanie od kilku lat utrzymuje się tendencja do wyludniania aglomeracji. Atrakcyjny, dobrze zlokalizowany apartament w centrum nie jest w stanie zrekompensować walorów własnego domu za miastem, szczególnie w letnie, upalne dni. Dodatkowym atutem posiadłości w otoczeniu ogrodu jest istotnie ograniczona liczba sąsiadów. Do prywatnej przestrzeni nie dobiegają odgłosy codziennego życia współlokatorów. Ponadto komfort i wygodę coraz częściej zapewniają, dobrze rozwinięta infrastruktura, drogi i komunikacyjna międzygminna.

Które miejscowości w pobliżu Bydgoszczy rozwijają się najszybciej? – Gmina Osielsko

W panujący na rynku trend, doskonale wpisują się podbydgoskie miejscowości. Wśród nich można wymienić Osielsko, Białe Błota, czy okolice Nowej Wsi Wielkiej. Jadąc w kierunku na Gdańsk dominują wspomniane Osielsko oraz Niemcz, leżące w granicach Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, z których roztacza się panorama Bydgoszczy. Obie miejscowości od lat cieszą się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród wysublimowanych do wyboru (wymagających) klientów. Rynek nieruchomości jest bardzo urozmaicony, a zarazem atrakcyjny. Wśród ofert znajdują się posiadłości w zamkniętych, strzeżonych osiedlach, jak również domy wolnostojące z zadbanymi przez lata ogrodami. W kwartałach oddalonych od zabudowy jednorodzinnej powstaje niska zabudowa wielorodzinna. Dodatkowym walorem parceli jest stosunkowo dobre skomunikowane, aczkolwiek w godzinach szczytu porannego i popołudniowego należy uzbroić się w cierpliwość. Na górny t\ras prowadzą dwie drogi – ulica Gdańska przecinająca śródmieście oraz obwodnica będąca częścią trasy E261. Troska lokalnych władz o dobrobyt mieszkańców przełożyła się na spektakularny rozwój gminy. Tylko w latach 1998-2021 liczba ludności w Osielsku powiększyła się o 320%, Niemczu o 485%, a w pozostałych równie atrakcyjnych destynacjach, jak: Niwy 230%, Żołędowo 105%, Jarużyn 113%. W efekcie gmina Osielsko w ciągu nieco ponad dwóch dekad zanotowała wzrost ludności o 123% i stała się jedną z najlepiej rozwijających a zarazem najbogatszych w Polsce.

Gmina Białe Błota

Z kolei w zachodniej części Bydgoszczy warto zainteresować się nieruchomościami w gminie Białe Błota, a szczególnie w miejscowościach położonych na północ od drogi ekspresowej S5. Niekwestionowanym walorem terenów oddalonych od trasy do Poznania jest położenie wzdłuż, żeglownego Kanału Noteckiego i Puszczy Bydgoskiej. W lasach kryją się malownicze jeziora oraz ścieżki edukacyjne. Nie brakuje utwardzonych tras rowerowych, umożliwiających rodzinne, bezpieczne podróże. Gmina dysponuje bardzo dobrym zapleczem edukacyjnym, sportowym, rekreacyjnym. Tereny są doskonale skomunikowane przez drogi ekspresowe S5 i S10 oraz wojewódzką 223. Dodatkowe ułatwienie w dojazdach od strony północnej, stanowi rozbudowana w ostatnim czasie dwujezdniowa, dwupasmowa ulica Grunwaldzka prowadząca ruch w kierunkach: Szczecin, Poznań, Warszawa. Podobnie, jak podbydgoskie miejscowości na północy, komunikację w Białych Błotach z Bydgoszczą zapewniają autobusy międzygminne. Bez wątpienia dodatkową wartością lokalizacji są położone na zachodnich obrzeżach gminy lotnisko pasażerskie oraz stacja kolejowa. Dotarcie do obu zajmuje kilkadziesiąt minut. Skuteczność w zarządzaniu gminą potwierdzają statystyki wzrostu m.in. liczby mieszkańców. W ciągu dwóch dekad liczba mieszkańców wzrosła o ponad 107%. Najszybciej pod względem liczebności rozwijały się miejscowości: Prądki wzrost o 621%, Murowaniec 527%, Łochowice 428%, Zielonka 487%, Łochowo 350%, Kruszyn Krajeński 341%. Statystki można potraktować, jako probierz oddający popularność wyborów wśród mieszkańców regionu, jak również spoza jego granic.

Gmina Nowa Wieś Wielka

Podróżując z Bydgoszczy na południe w kierunku Inowrocławia po wschodniej stronie drogi krajowej 25 położona jest kolejna gmina systematycznie od kilku lat wchłaniająca nowych mieszkańców. Usytuowanie w cennym obszarze przyrodniczym chronionego krajobrazu Wydm Kotliny Toruńsko-Bydgoskiej, a także rezerwatu przyrody „Tarkowo” ze stanowiskiem wiśni karłowatej przyciąga niczym magnes. Dodatkową atrakcją destynacji są pobliskie, rozległe akweny wodne w Chmielnikach i Pieckach z infrastrukturą do wypoczynku. Plaże, wypożyczalnia sprzętów wodnych, a także stanowiska dla wędkarzy, każdego roku w sezonie letnim przyciągają tłumy spragnione kąpieli słonecznych i wodnych – relaksu na wodzie w kajaku, czy łódce. W gminie dominuje niska zabudowa jednorodzinna. Obok kilkudziesięcioletnich domów, powstają coraz częściej parterowe nieruchomości z dużymi przeszklonymi płaszczyznami, zasilane z odnawialnych źródeł energii. Nowoczesny minimalizm doskonale koreluje z przeszłością. Gmina Nowa Wieś Wielka ze względu na bliskość Bydgoszczy podobnie, jak przybliżone wcześniej miejscowości, obsługiwana jest przez komunikację międzygminną. Dostępność autobusów miejskich na opisywanych terenach jest istotnym ułatwieniem w codziennych podróżach do pracy, szkoły na uczelnię. W gminie najszybciej rozwijają się miejscowości Olimpin oraz Kobylarnia.

Wójtowie gmin otaczających miasto doskonale wyczuli koniunkturę i skutecznie potrafią z niej korzystać. Przywiązują ogromną wagę do rozwoju infrastruktury, która ma zachęcić do osiedlenia się pod miastem. Powstają drogi, oświetlenie uliczne, kanalizacja, komunikacja. Nie zaskakuje zatem fakt, że podbydgoskie gminy szybko przejmują mieszkańców z aglomeracji, kusząc nie tylko malowniczym otoczeniem, spokojem, ale także niższymi podatkami, dobrą ofertą edukacyjną, sportową, wieloma atrakcjami niedostępnymi dla środowiska miejskiego. Dodatkową zaletą jest położenie w otoczeniu jezior, kanałów rzecznych i lasów. Dzisiaj gminy pod Bydgoszczą nie są już tylko obwarzankiem, jak zwykło się o nich mówić i pisać w folderach informacyjnych. Stały się bardzo atrakcyjnymi, wziętymi „dzielnicami” miasta położonego w pradolinie Wisły, a co za tym idzie dotkniętego poważnym zanieczyszczeniem powietrza. Oferują kontakt z przyrodą, czystą atmosferę, doskonałą infrastrukturę dedykowaną turystyce rowerowej i wodnej, a tym samym nie tylko utrzymują swoją wartość, ale wraz z upływem czasu przy odsprzedaży zapewniają zysk na akceptowalnym poziomie.

oprac. Krzysztof Kosiedowski