Na co zwrócić uwagę przy przygotowywaniu mieszkania na wynajem
Przygotowanie mieszkania pod wynajem, które nie będzie wymagało częstych remontów, znacznie pomniejszających finalny zwrot z inwestycji, to nie lada wyzwanie. Dodatkowo takie mieszkanie powinno być atrakcyjne dla jak największego grona potencjalnych najemców. Czy wiesz na co zwrócić uwagę?
Na co zwrócić uwagę w przygotowywaniu mieszkania pod wynajem?
Zanim przystąpimy do prac, warto sprofilować klienta, dla którego przygotowujemy ofertę. Nie ulega wątpliwości, że innego standardu, a tym samym ceny za wynajem będzie oczekiwał student, a innego profesor akademicki. W związku z tym, podejmując ostateczną decyzję zaczynamy od określenia poziomu wykończenia mieszkania. Należy jednak przy tym pamiętać, że są detale, na których nie warto oszczędzać. Z pewnością jednym z nich są podłogi. Czasami nie opłaca się ulegać wpływom promocji i kupować materiałów na podłogę z grupy ekonomicznych. Najemca niekoniecznie będzie uważał, na podłogi. Czasami coś mu spadnie, wyleje, czy zapomni wytrzeć buty na wycieraczce przed wejściem, a topniejący śnieg, piasek, kamyczki zrobią swoje. W efekcie po zakończeniu umowy najmu może się okazać, że „nowa” podłoga ponownie nadaje się do wymiany, ponieważ wygląda na bardzo zmęczoną. W związku z tym, niewątpliwie warto zainwestować i ułożyć podłogę o wysokiej odporności na ścieranie – uszkodzenia, niewymagającą dużych nakładów na utrzymanie w dobrej kondycji. Ważne, żeby wytrzymała jak najdłużej i pomimo eksploatacji dobrze wyglądała. Dzisiaj na rynku są oferowane panele laminowane, winylowe, gresy, deski, które nie potrzebują konserwacji w postaci olejowania, czy lakierowania – to wszystko bardzo ułatwia użytkowanie przez długie lata.
Równie istotne, co podłogi jest kolorystyka ścian i elementy wyposażenia mieszkania, które przyciągają uwagę. Nie warto stosować agresywnej kolorystyki i eksponować przypadkowych, niedopasowanych przedmiotów, które razem będą sprawiały wrażenie nadmiaru, zagracenia, przytłoczenia. Dobrze jeżeli kolory, meble i dodatki współgrają. Mniej wcale nie oznacza skromniej, wręcz przeciwnie. Uwagę przykuwają dobrze przemyślane i funkcjonalne dodatki, jak np. zasłony, poduszki, czy kwiaty. Miło, jeżeli wynajmującemu umożliwią dodanie własnego akcentu przy zachowaniu charakteru i klimatu pomieszczenia. Jednym zdaniem urządzaj mieszkanie tak, żebyś sam chciał je wynająć. Na rynku mieszkań na wynajem coraz częściej poszukiwane są stylowe, przytulne, funkcjonalne lokale. Nawet wielkość, czystość i wystrój części wspólnych mają znaczenie. Zawsze pamiętaj, że masz tylko jedną szansę by zrobić pierwsze, dobre wrażenie.