Mieszkanie z rynku wtórnego – dlaczego warto kupić mieszkanie z drugiej ręki?

Mieszkanie z rynku wtórnego – dlaczego warto kupić mieszkanie z drugiej ręki?

Badania statystyczne pokazują, że mieszkania z drugiej ręki, czyli z rynku wtórnego nadal cieszą się sporym zainteresowaniem wśród inwestorów. To popularny wybór dla sporej ilości Polaków - zarówno młodych osób, które szukają swojego pierwszego mieszkania do usamodzielnienia się, jak i rodzin, które planują przeprowadzkę na swoje. Rynek wtórny jest niezwykle korzystny z punktu widzenia nabywców nieruchomości, dlatego warto przyjrzeć mu się z bliska. Wyjaśniamy, czym się wyróżniają mieszkania z drugiej ręki, jakie są ich wady oraz zalety. Niezależnie od tego, na jaki zakup się zdecydujesz - czy będzie to nowe mieszkanie, czy już wcześniej zamieszkane - warto skorzystać z pomocy, jaką oferuje biuro nieruchomości, by znaleźć idealne dla siebie “M”, które odpowie na wszystkie potrzeby.

Mieszkanie z rynku wtórnego – nieruchomość z drugiej ręki

Ostatnimi czasy całkiem dużo mówi się o inwestycjach deweloperskich i o tym, jak szybko rozwija się ten obszar. Mieszkania z rynku pierwotnego pojawiają się dziś w każdym mieście – zarówno tym mniejszym, jak i większym. Nic nie wskazuje na to, by trend i ich popularność miała spadać – wprost przeciwnie. Więcej o mieszkaniach z rynku pierwotnego znajdziesz na naszym blogu. Jak to wygląda w przypadku mieszkań pochodzących z rynku wtórnego? Tego typu mieszkania na sprzedaż już mają jakąś historię, więc w tym przypadku nie będziemy pierwszymi właścicielami. Jednak w zależności od konkretnej sytuacji możemy trafić zarówno na nowsze budownictwo, jak i starsze bloki z płyty na obrzeżach miast. W tym przypadku jest spora różnorodność, biorąc pod uwagę każdy aspekt nieruchomości. 

O ile deweloperzy kierują się określonymi standardami stawianych budynków, o tyle w przypadku mieszkań z drugiej ręki nie jest łatwo je tak zdefiniować. Biura nieruchomości oferują lokale, które wymagają gruntownego remontu, ale też ekskluzywne apartamenty, do których możesz się wprowadzić od zaraz. Akurat taka różnorodność jest sporym atutem rynku wtórnego, ponieważ pozwala na znalezienie takiej nieruchomości, jaka rzeczywiście będzie odpowiadała na nasze potrzeby i możliwości.

Zalety i wady mieszkań z rynku wtórnego – o czym warto wiedzieć?

Mieszkania z rynku wtórnego cechują się ogromną różnorodnością. Tak naprawdę w ofertach biur nieruchomości możesz znaleźć stosunkowo nowe lokale, ale i te z naprawdę długą historią. Dlatego mówienie o wadach i zaletach nie zawsze będzie odnosiło się do ogółu mieszkań z drugiej ręki. Warto jednak mieć na względzie najważniejsze aspekty, którymi kierują się osoby wybierające dla siebie idealne “M”. Szczególnie że dziś rynek wtórny nie słabnie – dostępnych jest sporo atrakcyjnych nieruchomości, które wymagają od nas zainwestowania nieco mniejszej sumy niż w przypadku nowych mieszkań od dewelopera. Być może to wybór idealny dla Ciebie? Przekonaj się.

Zalety mieszkań z drugiej ręki

  • Możliwość kupienia mieszkania i wprowadzenia się do niego natychmiastowo. Bardzo często osoby, które szukają dla siebie lokum, chcą się od razu przeprowadzić. To ogromna zaleta wiążąca się z rynkiem wtórnym. W tym przypadku nie musimy czekać, aż blok będzie wykończony. Jeśli widzimy, że stan nieruchomości jest bardzo dobry i nie wymaga kapitalnego remontu, to jesteśmy w stanie zamieszkać w niej od razu. 
  • Wiesz, co kupujesz, ponieważ wybierana nieruchomość już istnieje. Oczywiście zdarzają się niedociągnięcia, kwestie, które chcesz zmienić w mieszkaniu czy naprawić. Niekiedy widzisz, że lokal wymaga remontu, by zyskał taki kształt, jaki najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Mimo to nie kupujesz przysłowiowego kota w worku. W przypadku inwestycji deweloperskich najczęściej jest to bazowanie wyłącznie na projektach i wizualizacjach.
  • Rynek pierwotny często buduje się na obrzeżach miast, bo centrum jest już zajęte. Dużym atutem tego typu nieruchomości jest świetna infrastruktura dookoła. Dotyczy to komunikacji miejskiej, obiektów typu szkoła, przychodnia, sklepy, place zabaw czy terenów zielonych sprzyjających rekreacji i odpoczynkowi.
  • Nietuzinkowy charakter zabudowy to nie lada gratka dla miłośników architektury innej niż ta nowoczesna. Jeśli Twoim marzeniem jest zamieszkanie w secesyjnej kamienicy czy klimatycznym wnętrzu z wyjątkową atmosferą, to z pewnością mieszkanie na sprzedaż pochodzące z rynku wtórnego będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby.
  • Ogromną zaletą mieszkań z rynku wtórnego jest ich bogata oferta. To niezaprzeczalny atut, ponieważ każdy może z łatwością znaleźć coś dla siebie. Deweloperzy kierują się konkretnymi standardami, dlatego większość nowych inwestycji jest do siebie podobna. W przypadku lokali z drugiej ręki łatwiej jest dopasować wybór do swoich preferencji oraz możliwości finansowych. Metraż, układ, liczba pokoi, lokalizacja – bez problemu znajdziesz idealne dla siebie mieszkanie, jakie odpowie na wszystkie te wymagania.

Wady mieszkań z drugiej ręki

  • Niekiedy standard, z jakim się spotykamy, jest dość niski, co sprawia, że konieczne jest zdecydowanie się na kapitalny remont. Jednak można to uznać także jako zaletę – to alternatywa dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na mieszkanie z rynku pierwotnego, a chcą mieszkać w miejscu, które jest wykończone według ich własnego projektu.
  • Jeśli już o standardzie mowa, to w grę wchodzi także sam budynek. Nieco starsze technologie mają wpływ na ocieplenie, a co za tym idzie także rachunki. W wielu blokach brakuje windy, występują problemy z wodociągami czy ogrzewaniem, a prace remontowe generują koszty, które przekładają się na wyższy czynsz.
  • Deficyt miejsc parkingowych, który odczuwają osoby zmotoryzowane oraz goście, którzy nas odwiedzają. Najczęściej na starszych osiedlach jest walka o to, gdzie zaparkować auto. Brak zamkniętych parkingów i miejsc postojowych powoduje sporo kłopotów na co dzień. To spore utrudnienie dla – np. rodzin z dziećmi czy osób starszych.

Czy warto inwestować w mieszkanie z rynku wtórnego? Poznaj dostępne nieruchomości w Bydgoszczy

Nie da się znaleźć takiego rozwiązania, które będzie na 100% zadowalające. Zarówno mieszkania z rynku pierwotnego, jak i wtórnego mają w sobie coś, co przyciąga uwagę i powoduje, że chciałoby się w ich zamieszkać. Jednocześnie są takie aspekty, które sprawiają, że zaczynamy wątpić, czy to na pewno dobry wybór. Szukasz idealnego mieszkania? Wybierz nasze biuro nieruchomości i skorzystaj z fachowej pomocy naszych agentów. Szeroka oferta mieszkań o rozmaitym metrażu i układzie sprawia, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
OK