Mieszkanie z rynku pierwotnego – czy warto wybrać?

Mieszkanie z rynku pierwotnego – czy warto wybrać?

Stoisz przed ważną decyzją, jaką jest zakup swojego własnego mieszkania? Być może od lat wynajmujesz kawalerkę albo czujesz, że przyszedł czas na usamodzielnienie się i zupełnie nie wiesz, jakie mieszkanie wybrać i co wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji. W końcu biura nieruchomości oferują całkiem spory wybór przestronnych mieszkań, które są atrakcyjne ze względu na układ, metraż, lokalizację czy cenę. W grę jeszcze wchodzi jeden aspekt, który bywa najtrudniejszy dla wielu osób - wybrać mieszkanie na sprzedaż z rynku wtórnego czy pierwotnego? Wyjaśniamy, co cechuje mieszkania od dewelopera, jakie są zalety i wady związane z taką inwestycją.

Mieszkanie z rynku pierwotnego – inwestycja prosto od dewelopera

Niejedno biuro nieruchomości współpracuje dziś z deweloperami, oferując atrakcyjny wybór nowych mieszkań, które dopiero co są budowane bądź oddane do użytku. Rynek pierwotny rozwija się coraz bardziej i widać to zarówno w mniejszych, jak i większych miastach. Atrakcyjne osiedla z pełną infrastrukturą to dziś powszechne zjawisko. W centrum tego wszystkiego znajdują się nowoczesne budynki z przytulnymi mieszkaniami. Mieszkania z rynku pierwotnego to nieużywane, nowe nieruchomości. Wybierając je, masz pewność, że będziesz pierwszym lokatorem i jednocześnie zyskasz wpływ na to, jak lokal mieszkalny będzie wyglądać od samego początku. 

Za powstaniem mieszkań na rynku pierwotnym odpowiadają deweloperzy i to z nimi podpisuje się umowę sprzedaży. Nie da się ukryć, że jest to bardzo atrakcyjny wybór, ponieważ nowe mieszkania budowane są w inny sposób niż te dostępne z drugiej ręki. Przy tym inwestorzy często oferują kompleksowe wykończenie “pod klucz”, które pozwala na szybkie i bezproblemowe zaaranżowanie wnętrza tak, by było gotowe do zamieszkania przy jednoczesnym jak najmniejszym nakładzie naszej pracy.

Mieszkanie z rynku pierwotnego – wady i zalety

Niezależnie od tego, czy interesujemy się nabyciem nieruchomości prosto od dewelopera, czy jednak z drugiej ręki, zawsze spotkamy się z kwestiami, które można uznać za wady i zalety danego lokalu. Jak to wygląda w przypadku nowych mieszkań na sprzedaż?

Zalety rynku pierwotnego

  • Nieruchomość jest zupełnie nowa i jesteśmy jej pierwszymi właścicielami. To gwarancja nowoczesnego wyglądu, braku konieczności wykonywania kapitalnego remontu, by mieszkanie zyskało na estetyce. Nikt wcześniej w nim nie mieszkał, więc nie ma potrzeby dostosowywania się do rozwiązań, które wybierali wcześniejsi właściciele.
  • Nowoczesne budownictwo odpowiada na aktualne potrzeby lokatorów. Jeśli mamy wyobrażenie, jak chcemy mieszkać, z łatwością spełnimy to marzenie, wybierając właśnie mieszkanie z rynku pierwotnego.
  • Brak ograniczeń w kwestii aranżacji wnętrza. Mieszkanie deweloperskie wymaga podjęcia prac wykończeniowych. Choć dla jednych osób oznacza to dodatkową pracę, to drudzy dostrzegają w tym plusy – od nas zależy, jaki ostateczny kształt przyjmie wybierana nieruchomość. To możliwość dostosowania wnętrza do indywidualnych potrzeb.
  • Ułatwienia w budynku, o których nie zawsze się myśli, a jakie zdecydowanie zwiększają komfort funkcjonowania. Mowa choćby o windzie czy szerokich korytarzach, jakie są dziś standardem nawet w niskich blokach. To luksus zarówno z uwagi na osoby niepełnosprawne, jak i rodziny z dziećmi.
  • Atrakcyjnie zaprojektowane osiedla wokół bloków z rynku pierwotnego. Dziś tak naprawdę kupując mieszkanie od dewelopera, otrzymujemy nie tylko przytulne gniazdko, ale także dostęp do całego osiedla. Rynek pierwotny rozwija się w takim tempie, że dziś oferuje bezpieczne i przestronne place zabaw, siłownie na świeżym powietrzu, specjalne zadaszenia bądź przechowalnie dla rowerów, dużo zieleni wokół i lokale usługowe. Dzięki temu nieruchomość tętni życiem, a jednocześnie zapewnia komfort, bezpieczeństwo i estetykę.
  • Bezpieczeństwo w kontekście zainwestowanych pieniędzy, które zapewnia wprowadzona w życie ustawa deweloperska.

Wady rynku pierwotnego

  • Czas oczekiwania na odbiór nieruchomości i możliwość zamieszkania w nowym mieszkaniu bywa dla wielu osób sporym utrudnieniem. Wybierając mieszkanie z drugiej ręki, możemy się do niego wprowadzić praktycznie od razu, gdy podpiszemy umowę i odbierzemy klucze. W przypadku rynku pierwotnego trzeba poczekać, aż inwestycja będzie wykończona, co często wymaga sporej cierpliwości. Przy tym nie warto zwlekać z podjęciem decyzji, ponieważ często, gdy przeciągamy ją w czasie, okazuje się, że interesujące nas mieszkania już zostały sprzedane.
  • Bywa, że nowe osiedla z rynku pierwotnego budowane są na obrzeżach miast. W takim przypadku można uznać to za wadę inwestycji deweloperskich – szczególnie w kontekście dużych miast, gdzie dojazd z punktu A do B może zająć rzeczywiście sporo czasu. Oczywiście tutaj jest to kwestia sporna, ponieważ dla niektórych mieszkanie na obrzeżach może być czymś pożądanym, dla innych utrudnieniem.
  • Koszty związane z wykończeniem mieszkania. Cena bazowa, jaką płacimy deweloperowi, oznacza pokrycie kosztów budowy mieszkania. Jednak poza nią znajdują się dodatkowe koszty związane z koniecznością wykończenia go, by można się było wprowadzić. W zależności od tego, jak duży metraż posiadamy i jakie są oczekiwania, budżet związany z inwestycją sukcesywnie się powiększa.

Jakie mieszkanie wybrać? Atrakcyjne nieruchomości w Bydgoszczy

W tym przypadku nie ma jednej złotej rady, która pozwoli nam podjąć najlepszą decyzję zakupową. Zarówno mieszkania z rynku wtórnego, jak i pierwotnego mają mnóstwo zalet i kilka wad. Niewątpliwie decyzja o zakupie mieszkania prosto od dewelopera stanowi inwestycję bezpieczną finansowo. Nawet jeśli za jakiś czas zdecydujesz się na wynajem takiego mieszkania bądź jego sprzedaż, nadal będzie to opłacalna decyzja. Jeśli zależy Ci na nowym mieszkaniu o wysokim standardzie, warto zdecydować się na rynek pierwotny. W znalezieniu idealnego lokum z pewnością pomoże Ci biuro nieruchomości, które ma dostęp do wielu atrakcyjnych ofert.